Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması kapsamında uygulanmakta olan "Nohut Eken Sağlık Biçer"  Projesi 2017 yılında uygulanmaya başlamış, 2018 ve 2019 yıllarında da devam etmektedir. İlçemiz ekolojik koşullarına uyum sağlayabilecek tescilli nohut çeşitlerimizin çiftçi koşullarında demonstrasyonlarının kurulması ile hem bölgemiz koşullarına olan uyum yetenekleri saptanmış hem de çiftçilerimizin bu çeşitleri tanımaları sağlanmıştır.

Bu kapsamda projenin yürütüldüğü İlçemizde bir tarla günü düzenlendi. Törene Osmaniye Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan, Sayın Kaymakamımız Cuma KILINÇ, İl Jandarma Komutanı Albay Tamer BİLACAN, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden Dr. Dürdane Mart ve akademisyenler, çeşitli kamu ve kurum temsilcileri, özel sektör temsilcileri, çiftçilerimiz, ilçe müdürlerimiz ve personeller, basın mensupları ile geniş bir katılım sağlandı.

Törende konuşma yapan çiftçilerimizden Adem Sönmez, bu proje ile daha geniş alanlarda nohut ekimi yaparak iyi bir gelir elde ettiklerini belirterek, kaliteli çeşitlerle hem toprağını zenginleştirdiğini hem de verimi yükselttiğini söyledi. Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden Dr. Dürdane Mart ise yaptığı konuşmada bir yıl boyunca ekimini yapıp sabırla beklenen hasadın yapılmasından duyduğu memnuniyeti belirterek İl Müdürlüğü ile ortak yürütülen bu projede oldukça fazla yol kat edildiğini, nohutun kışlık ekiminden alınan sonucun ise beklentilerini karşıladığını söyledi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam ise yaptığı konuşmada ülkemiz tarımında önemli bir yere sahip olan nohutun Hasanbeyli ilçemizde üç yıllık bu proje ile kıraç susuz alanlarda yetiştirilebildiğini, ekim yapılan alanın da en az 5.000 dekara ulaştırılmak istendiğini belirtti. İbrahim Sağlam, bu proje için çiftçi talebinin de fazla olduğunu, önümüzde ki ekim dönemi için yeterli tohum ihtiyacının karşılanması yönünde önlem alınacağını söyledi.

Bu proje ile Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde 2018 yılında kurulan demonstrasyonlarda "Azkan", "Hasanbey" ve "Arda" çeşitleri kullanılmıştır.  Proje kapsamında 2018 yılında 1.200 kg Nohut tohumluğu dağıtılmış olup, 160 dekar alanda 8 adet demonstrasyon kurulmuştur. Bu demonstrasyonlarda kışlık ekim yapılmıştır. Bölgede uygulanan yazlık ekimlerde dekara yaklaşık 110-120 kg nohut verimi alınırken; kışlık ekim uygulamamız da 220-270 kg/da verim alınmıştır.

"Nohut Eken Sağlık Biçer" Projesi Tarla Günü devamında temsili nohut hasadı yapılarak katılımcılara nohutlu pilav ikramında bulunuldu.